تنفسی, مطالب علمی

نکات ضروری خرید اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز خانگی از ضروری ترین تجهیزات برای بیمارانی است که سطح اکسیژن خونشان پایین است. این دستگاه، اکسیژن موجود در هوا را تحت فشار بالا متراکم نموده و با فشار متناسب و قابل تنظیم در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این دستگاه یک جایگزین بسیار عالی و مناسب برای کپسول اکسیژن می‌باشد که تنها محدودیت آن نیاز به برق است.

چه کسانی از دستگاه اکسیژن ساز استفاده می‌کنند ؟

افراد مبتلا به بیماری هایی مانند انسداد مزمن ریوی (COPD)، آسم حاد، آمبولی و عفونت ریه، برونشیت مزمن، فیبروز کیستیک، آمفیزم، افراد دارای فشار خون ریوی، هیپوکسی و بعضی از بیماران دچار آپنه خواب مستعد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز هستند.

باید دقت داشت که میزان ظرفیت دستگاه همچنین میزان اکسیژن دریافتی بیمار در طول شبانه روز حتما باید توسط پزشک برای بیمار مشخص گردد.

نکات ضروری برای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز :

1-نکته بسیار مهم در استفاده از دستگاه اکسیژن ساز این است که دستگاه باید به صورت کاملا ایستاده حمل و استفاده شده و از خواباندن دستگاه اکیدا جلوگیری شود.

2-به علت آن که ورودی هوای دستگاه در قسمت پشت و یا کناره های آن قرار دارد و هوای مورد نیاز برای ورود به دستگاه از این مناطق تامین می‌گردد، لذا اطراف دستگاه باید کاملا آزاد بوده و سطح دستگاه با پتو، پرده و ملحفه پوشانیده نشود.

3-باید دقت داشت که قبل از استفاده از دستگاه، حتما آن را به محافظ برق متصل کرده تا از آسیب های نوسانات برق به دستگاه جلوگیری شود.

4-از ریختن آب و سایر مایعات روی دستگاه اکیدا خودداری شود.

5-از مصرف سیگار و سایر دخانیات در اطراف دستگاه اکسیژن ساز اکیدا خودداری شود.

6-دستگاه در نزدیکی وسایل گرمایشی، وسایل اشتعال زا و یا نور مستقیم خورشید اکیدا قرار نگیرد.

7-پس از روشن نمودن دستگاه، پیچ فلومتر باید به آرامی باز شود و از قرار دادن آن بیشتر ازخط قرمز اکیدا خودداری شود.

8-فیلترهای دستگاه بهتر است به موقع تعویض شوند تا تغییری در میزان خلوص اکسیژن رخ ندهد.

دقت داشته باشید که نگهداری صحیح و سرویس به موقع آن باعث افزایش طول عمر دستگاه شده و از استهلاک دستگاه جلوگیری می‌شود.

نکات مهم برای خرید دستگاه اکسیژن ساز :

1- اولین نکته مهم در زمان خرید دستگاه اکسیژن ساز، توجه به شدت بیماری و نیاز بیمار می‌باشد. به همین علت ظرفیت تولید اکسیژن از مهم ترین نکات در خصوص خرید دستگاه به شمار می‌رود.

2-نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، صدای دستگاه اکسیژن ساز است و این عاملی است که در طولانی مدت بسیار حائز اهمیت خواهد بود. تاکنون هیچ دستگاه کاملا بدون صدایی تولید نشده است و همه دستگاه های اکسیژن ساز موجود در دنیا صدادار هستند. خرید دستگاهی با پایین ترین رنج صدایی (کمتر از 50 دسی بل) آرامش بیشتری برای بیمار و اطرافیان وی فراهم می‌کند.

3-نکته بسیار مهم دیگر برای خرید دستگاه اکسیژن ساز توجه به گارانتی و خدمات پس از فروش تولید کننده دستگاه اکسیژن ساز می‌باشد. اعتبار شرکت سازنده، گارانتی و خدمات پس از فروش از عوامل تعیین کننده در کارکرد بهینه دستگاه هستند.

و در نهایت ویژگی هایی همچون جابجایی آسان و وزن کم دستگاه، مصرف پایین انرژی به همراه بالاترین راندمان عملکردی، خلوص بالای تولید اکسیژن از دیگر نکات مهم برای خرید دستگاه اکسیژن ساز هستند که باید به آن توجه ویژه داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *