مطالب علمی

راهکارهای خرید گوشی پزشکی

برای خرید گوشی پزشکی مناسب چه راهکارهایی مد نظر است ؟

به طور کلی چند پارامتر برای خرید گوشی مناسب جلوی راه پزشکان، پرستاران، دامپزشکان و دانشجویان این حوزه قرار دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از :

1-محیط کار و حیطه کاری : این که پزشک در چه محیط و حیطه ای مشغول به کار باشد و چه رده بندی سنی را معاینه کند اهمیت ویژه ای در انتخاب نوع گوشی دارد.

به عنوان مثال بهترین گوشی برای دانشجویان پزشکی گوشی می‌باشد که دقت و حساسیت لازم و کافی را برای یادگیری انواع صداها در اختیار دانشجو قرار دهد. برای پزشکان عمومی که غالبا بیماران در همه طیف های سنی از نوزادان و کودکان تا بزرگسالان را معاینه می‌کنند بهتر است از گوشی های دو طرفه (دو پاویون) استفاده کنند. برای متخصصین اطفال برعکس پزشکان عمومی که با همه رده های سنی سروکار دارند، تنها مخاطب آن ها کودکان هستند. به همین علت استفاده از گوشی هایی که سایز کوچکتری دارند و مخصوص اطفال می‌باشد توصیه می‌شود. همچنین برای این رده سنی بهتر است از گوشی هایی استفاده شود که قطعه سینه ای آن ها ضد سرما باشد تا از ایجاد ناراحتی برای کودکان جلوگیری به عمل آید.

برای پرستاران استفاده از گوشی های یک طرفه (تک پاویون) پیشنهاد می‌شود چرا که کاربرد اصلی گوشی پزشکی برای پرستاران در اندازه گیری فشارخون است. برای دامپزشکان بسته به جثه حیواناتی که مورد معاینه قرار می‌دهند، سایز استتوسکوپ می‌تواند متفاوت باشد مثلا برای معاینه دام های بزرگ باید از گوشی مناسب بزرگسالان و برای معاینه حیوانات کوچک تر می‌توان از استتوسکوپ های اطفالی و یا نوزادی استفاده کرد.

بهتر است محیطی که برای معاینه انتخاب می‌شود ساکت و خلوت بوده تا از ایجاد صداهای مزاحم هنگام شنیدن صداهای مورد نیاز پزشک توسط استتوسکوپ جلوگیری شود. چنانچه محیطی که در آن مشغول به کار هستید سروصدای زیادی در آن وجود دارد، می‌توانید از یک گوشی الکترونیکی که شنیدن صداهای خاص را برای شما مهیا می‌کند استفاده کنید.

2- بخش مورد معاینه : از گوشی پزشکی می‌توان برای سمع نواحی مختلف بدن همچون قلب، ریه و روده استفاده کرد. در سمع قلبی علاوه بر تپش قلب، صدای عبور جریان خون از درون برخی از عروق بزرگ مانند عروق کاروتید گردنی، بخشی از معاینات قلبی عروقی به حساب می‌آید که توسط گوشی های پزشکی انجام می‌گیرد. در سمع ریوی، عبور هوا درون ریه ها باعث ایجاد صدایی می‌شود که می‌توان آن را به خوبی توسط گوشی پزشکی شنید. چنانچه در مسیر عبور این صدا انسداد و یا ناهنجاری وجود داشته باشد، صداهای طبیعی تغییر کرده و به صورت غیر طبیعی به شنیده می‌شود. سمع روده ای که به علت حرکتی که در روده اتفاق می‌افتد و صدای منحصر به فردی که تولید می‌کند، توسط گوشی پزشکی شنیده می‌شود. این صدا در بیماری های مختلفی مانند انسداد روده و یا دیگر بیماری ها تغییر کرده و از حالت طبیعی خود خارج می‌شود.

3-ویژگی های فیزیکی گوشی پزشکی : ویژگی های مختلفی مانند طول لوله، انعطاف پذیری شلنگ و موارد دیگر می‌تواند از عوامل مهم در تصمیم گیری برای خرید گوشی پزشکی باشد. به عنوان مثال هرچه طول گوشی پزشکی کوتاه تر باشد، حفظ فاصله شخصی با بیمار سخت تر خواهد بود و یا هرچه ضخامت شلنگ گوشی بیشتر باشد، دوام بیشتری داشته و دیرتر دچار ترک خوردگی می‌شود. نکته دیگری که در شلنگ گوشی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است عایق کاری آن است. هرچه عایق کاری گوشی بهتر باشد، پزشک کمترین نویز از محیط اطراف را دریافت می‌کند.

4-خدمات پس از فروش و گارانتی : از مهم ترین عوامل در خرید گوشی پزشکی وجود پشتیبانی های پس از خرید همچون تعمیر، تعویض قطعه، لوازم جانبی و گارانتی معتبر و طولانی مدت می‌باشد.

5-قیمت : با توجه به جنس مواد به کار رفته در ساخت گوشی و ویژگی های ساختاری مانند ضخامت لوله و طول آن همچنین کیفیت و دوام استتوسکوپ و برند تجاری تولید کننده، قیمت گوشی ها می‌تواند بسیار متفاوت می‌باشد. به عنوان مثال استفاده از فلز استیل در بخش هدست و چست پیس بهترین متریال برای انتقال صدا محسوب می‌شود اما به لحاظ صرفه اقتصادی استفاده از آلومینیوم رایج تر است.

عوامل ذکر شده تنها بخشی از نکات مهم در تصمیم گیری برای خرید گوشی پزشکی مورد نیاز شماست.

حال به برخی از سوالات متداول به هنگام خرید گوشی ها می‌پردازیم :

1-تفاوت بل و دیافراگم در چیست ؟ دیافراگم قسمت پهن تر قطعه سینه است که وظیفه انتقال صداهای با فرکانس بالاتر را به عهده دارد. این قسمت باید آن قدر محکم و نازک باشد که صداهای با فرکانس پایین تر را فیلتر کند. برای شنیدن صداهای فرکانس بالا باید این قسمت را محکم به قفسه سینه چسباند. بل قسمت کوچک تر و عمیق تر قطعه سینه ای است که وظیفه انتقال صداهای بم تر را به عهده دارد. هنگام سمع با قسمت بل باید آن را به آرامی و بدون فشار بر روی قفسه سینه قرار داد.

2-گوشی های تک پاویون یا دو پاویون به چه گوشی هایی اطلاق می‌شود ؟ در اصطلاح پزشکی به گوشی هایی که قطعه سینه ای در آن ها در یک طرف دارای بل و در طرف دیگر دارای دیافراگم هستند را گوشی های دو پاویونه و گوشی های پرستاری و یا گوشی هایی که فقط شامل دیافراگم بوده و فاقد بل هستند را اصطلاحا تک پاویونه می‌نامند.

3-چگونه انتقال صدا را می‌توان در گوشی پزشکی چک کرد ؟ بهتر است برای بررسی کیفیت انتقال صدای گوشی، آرام با نوک انگشت ضربه ای بر روی دیافراگم بزنید. هنگام زدن ضربه با گوشی به صداها گوش کنید. اگر صدایی نشنیدید ممکن است لوله دچار نشتی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *